PL  EN
MARZENA MAJCHER - kompozytorka i gitarzystka. Autorka muzyki filmowej, teatralnej oraz współczesnej muzyki poważnej. Studiowała Kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie pod kierunkiem Krzysztofa Knittla oraz Gitarę Klasyczną w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Autorka muzyki do ponad 35 filmów,
sztuk teatralnych oraz seriali. W jej dorobku znajdują się kompozycje współczesnej muzyki poważnej  na zespoły kameralne i orkiestrę symfoniczną. Filmy z jej muzyką były wielokrotnie nagradzane i prezentowane na Festiwalach Filmowych na całym świecie. Koncertuje, prezentując swoją muzykę z filmową wizualizacją na Festiwalach Muzycznych oraz Filmowych. Współtwórczyni grupy Ankh Fabric. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).

Jej znane prace, to muzyka do filmów: fabularnego Hanoi - Warszawa (nagrodzonego
Europejską Nagrodą Akademii Filmowej,Tallin 2010), dokumentalnego Himilsbach
(nagrodzonego Złotym Lajkonikiem na Festiwalu Filmowym w Krakowie) oraz do sztuki teatralnych: Kobro (nagrodzonej Nadzwyczajną „Złotą Maską"). Jest autorką muzyki do czołówek TVP Kultura (2005-10) oraz znanych sygnałów TVP 2.
Jej znane kompozycje współczesnej muzyki poważnej to: Chemia Miłości na sopran   i kwartet smyczkowy,
prezentowana m.in. na Music Festival Ecos Urbanos w Meksyku (Mexico city 2017) oraz Figures na orkiestrę symfoniczną (2016). W swoich utworach kompozytorka często eksperymentuje - transformuje na język muzyki inne przestrzenie i struktury pozamuzyczne z otaczającego nas świata. Tworzy kompozycje interdyscyplinarne, oscylujące na pograniczu muzyki i nauki. Korzysta z najnowszych technologii w muzyce - interaktywnego urządzenia - exformer, który poprzez użycie sensorów, wzbogaca muzykę o dodatkowe wymiary.

Współpracowała wielokrotnie ze
znanymi reżyserami: Grzegorzem Królikiewiczem, Katarzyną Klimkiewicz, Leszkiem Mądzikiem, Iwoną Siekierzyńską, Kim Hee - Jung, Małgorzatą Łupiną. Jej muzykę wykonywali między inny: Agata Zubel, Quartet NSQ +, Marsija z Loco Star, Miłosz Pękała, Michał Pałka - Keff.

Ważne koncerty jej muzyki odbyły się na: XIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych w Bydgoszczy (2018), na Music Festival Ecos Urbanos (2017), Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie (2018), w Planetarium Instytutu Nauki Kopernik (Warszawa 2017), na Festiwalu Filmowym OFF Camera Plus (Kraków 2014), na inauguracji XXVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych ( Łódź 2015), na Festiwalu Sztuki Współczesnej Re:wizje_5 (Warszawa 2011), w TVP Kultura - 'muzyka na żywo' do filmu Charlie Chaplin'a (2007).                  

Laureatka wielu nagród, m.in. za płytę Budyń - „Wydarzenie muzyczne roku 2011” na Festiwalu Sztuki Współczesnej Re:wizje_5 (Warszawa 2011), za najlepszą muzykę do filmu Kręgi na III Festiwalu Artystów (Kazimierz Dolny 2008), za płytę  Jaki piekny widok na IV Festiwalu Artystów (Kazimierz Dolny 2010), za najlepszą Muzykę na żywo do filmu fab.Ch.Chaplina „Thepown shop” TVP Kultura (2006).                                         
Brała udział w konkursach kompozytorskich: The MUSE-IC project (Francja, Paris 2018), International Confederation of Eloctroacustic Music - CIME/ ICEM (Moscow, 2017), Composition Competition for Tesla Quartets (USA, Quincy, 2017), International Classical Guitar and Composition (Geneve, 2004), Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na gitarę solo (Tychy, 2002).
Kazimierz Dolny 2007Kazimierz Dolny 2007Kazimierz Dolny 2007
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych